Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα E-Twinning

Κατά τη σχολική χρονιά 2022-23 το σχολείο μας συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα E-Twinning σε συνεργασία με άλλα 12 σχολεία από την Ελλάδα.  Τα σχολεία αυτά είναι ΕΕΕΕΚ δηλαδή Εργαστήρια Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης τα οποία εκπαιδεύουν μαθητές που έχουν ολοκληρώσει την Πρωτοβάθμια Γενική ή Ειδική Εκπαίδευση στην Ελλάδα.

Το θέμα του προγράμματός ήταν «Ας παίξουμε όπως παλιά…» και αφορούσε στην εμπλοκή των μαθητών μας με διάφορα παραδοσιακά παιγνίδια από διαφορετικές περιοχές όπως το "Περνά-περνά η μέλισσα", "Βόλοι", "Δεν περνάς κυρά-Μαρία", "Τζαμί", κλπ.

Το παιγνίδι που παρουσίασε το δικό μας σχολείο ήταν το  «μαντηλάκι» ή αλλιώς «σκύλος και κόκκαλο».  Προηγήθηκε επίσης μια παρουσίαση που αφορούσε στην πόλη μας, τη Λευκωσία, καθώς και ενημέρωση αναφορικά με το σχολείο μας και τα προγράμματα που προσφέρει στα παιδιά μας.

Ακολουθούν μερικά οπτικογραφημένα παιγνίδια καθώς και η παρουσίασή μας σχετικά με το παιγνίδι μας.

1. Παρουσίαση

2. Τζαμί