Μουσικοθεραπεία

Η Μουσικοθεραπεία παρέχεται σε όλους τους μαθητές του σχολείου σε ατομικό ή ομαδικό επίπεδο. Μέσω της Μουσικοθεραπείας επιδιώκεται η ενεργοποίηση των μαθητών, η στήριξή τους όταν τα εξωτερικά ερεθίσματα προκαλούν ένταση, η καλλιέργεια καλύτερης σύνδεσής τους με το άμεσο περιβάλλον, η διευκόλυνση της επικοινωνίας, η υποστήριξη της ενεργούς και αυτόνομης συμμετοχής, η ενδυνάμωση της αυτοεικόνας και η ενθάρρυνση της δημιουργικότητάς τους. Συχνά, αποτελεί μέρος πολυθεματικής προσέγγισης, για πιο αποτελεσματική επίτευξη των ατομικών στόχων. Παράλληλα, μέσω της Μουσικοθεραπείας στοχεύεται η επίτευξη κοινωνικής ένταξης και ενσωμάτωσης, δημιουργώντας ένα κατάλληλο πλαίσιο συνύπαρξης, εντός και εκτός της σχολικής μονάδας.