Φυσιοθεραπεία - Υδροθεραπεία

Στο σχολείο μας φοιτούν παιδιά, τα οποία είναι διαγνωσμένα στην πλειοψηφία τους με εγκεφαλική παράλυση και διάφορα σύνδρομα με πολλαπλά κινητικά προβλήματα. Μετά από αξιολογήσεις των παιδιών από τους φυσιοθεραπευτές του σχολείου, αυτά εντάσσονται στο πρόγραμμα της Φυσιοθεραπείας.

Η Υδροθεραπεία είναι μέρος του προγράμματος αποκατάστασης των παιδιών και παρέχεται επιπρόσθετα σε όσα παιδιά πληρούν τα κριτήρια εισδοχής τους στην πισίνα. Στο σχολείο μας υπάρχει ειδική θερμαινόμενη πισίνα στην οποία υλοποιείται το πρόγραμμα της υδροθεραπείας.

Η Φυσιοθεραπεία και η Υδροθεραπεία γίνονται σε ατομικές συνεδρίες.

Στόχοι Προγράμματος

Οι στόχοι του προγράμματος Φυσιοθεραπείας και Υδροθεραπείας είναι κοινοί, με τη διαφορά ότι στην Υδροθεραπεία εκμεταλλευόμαστε τα χαρακτηριστικά του νερού, που είναι η άνωση και η θερμοκρασία του. (θερμαινόμενη πισίνα).

Στόχοι:

• μείωση μυϊκού τόνου
  • διατήρηση εύρους κίνησης αρθρώσεων
  • αποφυγή αγκυλώσεων και παραμορφώσεων όπως σκολίωση, κύφωση
  • μυϊκή ενδυνάμωση όπου επιβάλλεται
  • ορθοστάτιση
  • εκπαίδευση βάδισης και ισορροπίας
  • βελτίωση καρδιαγγειακού και αναπνευστικού συστήματος.

Οι στόχοι επιτυγχάνονται μέσω διάφορων μέσων και εξοπλισμού που διαθέτει το σχολείο, π.χ. ειδικοί ορθοστάτες, μπάλες, σφήνες, σκαλάκια, δοκοί βάδισης, στατικά ποδήλατα, δρόμοι βάδισης κ.ά., καθώς επίσης και μέσω ποικίλων φυσιοθεραπευτικών μεθόδων.