Εργαστήρια του Ιδρύματος "Χρίστου Στέλιου Ιωάννου"

Η λειτουργία του προγράμματος συνδέεται με όλες τις πτυχές του οράματος του σχολείου, σε σχέση με την ασφάλεια/υγεία, ποιότητα ζωής, ευημερία, μάθηση, αυτονόμηση και κοινωνική ένταξη των παιδιών.

Αποτελεί μαθησιακή και κοινωνική δραστηριότητα, στο πλαίσιο του εμπλουτισμού και διεύρυνσης του πυρήνα των προγραμμάτων του σχολείου.

Πρόκειται για μια δραστηριότητα κατά την οποία οι συμμετέχοντες μαθητές μεταβαίνουν στον χώρο του Ιδρύματος Χρίστου Στέλιου Ιωάννου και με τη συνοδεία και επίβλεψη των εκπαιδευτικών τους, συμμετέχουν σε κάποια από τα εργαστήρια που υλοποιούνται στον χώρο του Ιδρύματος. Το πρόγραμμα στηρίζεται και υλοποιείται με την ενεργό συμμετοχή των παιδιών.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει συμμετοχή των παιδιών στο εργαστήριο παρασκευής σαπουνιών, κεριών, πήλινων αντικειμένων-στολιδιών και κάδρων με πλαστικές ψηφίδες.

Στόχοι Προγράμματος

Οι μαθητές:

• αναπτύσσονται ψυχοκοινωνικά και κοινωνικοποιούνται
  • ψυχαγωγούνται και διασκεδάζουν
  • αναπτύσσουν μαθησιακές και άλλες δεξιότητες
  • διευρύνουν τις υπάρχουσες γνώσεις τους και αποκτούν νέες
  • ενισχύουν την αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμησή τους
  • δημιουργούν και αναπτύσσουν κοινωνικές σχέσεις
  • εμπλουτίζουν το λεξιλόγιό τους
  • προάγουν δεξιότητες λόγου και επικοινωνίας
  • προάγουν και αναπτύσσουν τη συνεργατική μάθηση έχοντας κοινό στόχο
  • προάγουν το αίσθημα της ευθύνης
  • αναπτύσσουν πρωτοβουλίες
  • αναλαμβάνουν υπευθυνότητες και επιβραβεύονται για την επίτευξη των στόχων τους
  • αναπτύσσουν την αυτονομία τους.