Παρασκευή αρωματικών κεριών και σαπουνιών

Η παρασκευή αρωματικών κεριών και σαπουνιών είναι πρόγραμμα το οποίο εντάχθηκε για πρώτη φορά στο σχολείο τη σχολική χρονιά 2019-2020 και εμπίπτει μέσα στο πλαίσιο των Προγραμμάτων Προεπαγγελματικής Κατάρτισης των παιδιών. Στο πρόγραμμα αυτό δραστηριοποιούνται όλα τα παιδιά μιας ομάδας του Β΄ κύκλου, ηλικίας 15 ετών και άνω.

Για την παρασκευή των σαπουνιών, τα παιδιά παίρνουν την πρώτη ύλη που είναι βάση λευκού σαπουνιού και με βοήθεια την κόβουν σε μικρά κομματάκια (κυβάκια). Στη συνέχεια βάζουν τα κομματάκια σε μικρό σκεύος (κατσαρολάκι) και το τοποθετούν σε επαγωγική εστία για να ζεσταθεί και να λιώσει, ανακατεύοντας συνεχώς. Μόλις η βάση σαπουνιού λιώσει, τα παιδιά προσθέτουν τα αιθέρια έλαια και ανακατεύουν ξανά.  Ακολούθως, χωρίζουν σε άλλα πιο μικρά σκεύη το λιωμένο σαπούνι, μέσα στα οποία προσθέτουν σταγόνες από τη  χρωματική ουσία ανάλογα με το χρώμα που θέλουν να δημιουργήσουν. Στο τέλος, περιχύνουν το μείγμα τους μέσα σε ειδικά καλούπια σιλικόνης διαφορετικών σχεδίων και περιμένουν να στεγνώσουν. Μόλις είναι έτοιμα, τα παιδιά τα βγάζουν από τα καλούπια και τα τοποθετούν σε υφασμάτινα σακουλάκια και τα στολίζουν.

Για την παρασκευή των κεριών, τα παιδιά παίρνουν την πρώτη ύλη που είναι η παραφίνη και με βοήθεια την κόβουν σε μικρά κομματάκια (κυβάκια). Στη συνέχεια βάζουν τα κομματάκια σε μικρό σκεύος (κατσαρολάκι) και το τοποθετούν σε επαγωγική εστία για να ζεσταθεί και να λιώσει, ανακατεύοντας συνεχώς. Μόλις η παραφίνη λιώσει, τα παιδιά προσθέτουν τα αιθέρια έλαια και ανακατεύουν ξανά.  Ακολούθως περιχύνουν το μείγμα τους μέσα σε γυάλινα βαζάκια, στα οποία έχει πριν τοποθετηθεί το φυτίλι από την εκπαιδευτικό ή τις σχολικές βοηθούς.

Στόχοι Προγράμματος:

Το πρόγραμμα έχει ως στόχο τα παιδιά να:

• αναπτύξουν το αίσθημα της δημιουργίας και της εργασίας
  • αναπτύξουν τη λεπτή και αδρή κινητικότητα μέσα από τη διαδικασία των παρασκευών
  • αναπτύξουν εκπαιδευτικές και κοινωνικές δεξιότητες
  • βελτιώσουν τον οπτικοκινητικό τους συντονισμό
  • αναπτύξουν την οπτική και ακουστική αντίληψη όσον αφορά την κατανόηση και εκτέλεση οδηγιών που αφορούν στην επιμέλεια και στην παρασκευή
  • αναπτύξουν το αίσθημα της ομαδικότητας και της συνεργασίας
  • ενισχύσουν την αυτοπεποίθησή τους
  • αναπτύξουν το αίσθημα της προσφοράς
  • μάθουν να παίρνουν πρωτοβουλίες
  • αντιληφθούν την έννοια της παρασκευής και της πώλησης  μέσα από παζαράκια ή παραγγελίες που πραγματοποιούνται (προσφορά και ζήτηση).

viber image 2020 06 18 11 56 38 viber image 2020 06 18 11 56 42 viber image 2020 06 18 11 57 22

viber image 2020 06 18 11 56 41   viber image 2020 06 18 11 56 48