Δρομικό παιχνίδι από ανακυκλώσιμα υλικά

Η δραστηριότητα αυτή σχεδιάστηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Προσαρμοσμένης Φυσικής Αγωγής.  Μπορεί να εκτελεστεί σε υπαίθριο ή εσωτερικό χώρο αλλά και ώς δραστηριότητα για παιχνίδια στη φύση (πάτησε εδώ για το βίντεο).

Υλικά:
1. Δύο μπουκάλια γάλακτος πλαστικά, τα οποία μοιράστηκαν στην μέση και κατόπιν ενώθηκαν μόνο τα μέρη των μπουκαλιών, που φέρουν το στόμιο και την χειρολαβή.
2. Ρολά από χαρτί υγείας.
3. Σχοινί.
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ρολά κουζίνας κλπ.  Το σχοινί δέθηκε ανάμεσα σε δύο δέντρα. Μπορεί να δεθεί, ανάμεσα σε κώνους, equalizer κλπ.

Ενδεικτικοί στόχοι:
1. Κίνητρο για δρομικές δραστηριότητες(βελτίωση της φυσικής κατάστασης).
2. Αναστολή απτικής αμυντικότητας για παιδιά με Οπτική αναπηρία και όχι μόνο.
3. Παιχνίδι με συγκεκριμένη ρουτίνα, για παιδιά με αναπτυξιακές διαταραχές.
4. Οδηγός Κατεύθυνσης, για παιδιά με Οπτική Αναπηρία.
5. Έλεγχο του άγχους για τα παιδιά με Οπτική Αναπηρία, όσο αφορά στην διαδρομή που πρέπει να διανύσουν.
6. Γνωριμία με υφές διαφόρων υλικών (πλαστική ή χάρτινη ύλη κλπ.)
7. Αναγνώριση χρωμάτων.
8. Εξοικείωση του μαθητή στην λαβή της χειρολαβής.
9. Ανατροφοδότηση κατά την εκτέλεση της άσκησης από τον ήχο που σύρεται το αντικείμενο, πάνω στο σχοινί(σημαντικός προσδιοριστής, για τα άτομα με Προβλήματα Όρασης).
10. Εκμάθηση των χωρικών εννοιών (αριστερά- δεξιά).  Δεξί χέρι-αριστερό χέρι.
11. Προαγωγή της Υγείας και Ευεξίας του μαθητή.
12. Άλλα......

Είναι ένα ελκυστικό παιχνίδι που κρατάει σε συνεχή ενδιαφέρον, το παιδί. Σημειώνει μεγάλη επιτυχία επίσης, όταν εκτελείται με δύο διαδρομές (σε μορφή σκυταλοδρομίας).