Κατασκευή Πωματοσάκουλου από ανακυκλώσιμα υλικά

Στα πλαίσια της προσπάθειας για την τήρηση των πρωτοκόλλων και την χρησιμοποίηση εξοπλισμού που να πλένεται εύκολα και να μην καταστρέφεται, δημιουργήθηκε αυτό το Πωματοσάκουλο στην θέση του γνωστού Φασουλοσάκουλου (πάτησε εδώ για το βίντεο).

Έτσι για τις ανάγκες του μαθήματος της Προσαρμοσμένης Φυσικής Αγωγής και ιδιαίτερα όσον αφορά τα άτομα με Οπτική Αναπηρία κατασκεύασα αυτό το Πωματοσάκουλο.  Μέλος του προσωπικού στην Σχολή στην οποία είμαι διορισμένη, με βοήθησε στην κατασκευή του.  Πιο συγκεκριμένα, απο ρετάλια που είχαμε στην Σχολή μας, έραψε τα πάνινα αυτά σακουλάκια.  Στην συνέχεια, τα γέμισα με μικρά πλαστικά πώματα και μερικά μικρά κουδουνάκια ώστε να έχουν ένα ηχητικό αποτέλεσμα.

Το ηχητικό αποτέλεσμα είναι σημαντικός προσδιοριστής, σε αρκετές δραστηριότητες για τα άτομα με Οπτική Αναπηρία. Ετοιμάσαμε αρκετά Πωματοσακουλάκια σε διάφορα χρώματα. Ενδεικτικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε Κινητικές Δραστηριότητες:

1. Ρίψεις αντικειμένου σε στόχο
2. Σωματογνωσίας
3. Δρομικών ασκήσεων
4.Χειρισμού αντικειμένου,
5. Ψυχαγωγίας
6. Ισορροπίας
7. Οπτικοκινητικού συντονισμού
8. Άλλα..

Γνωστικές ασκήσεις:
1. Αναγνώριση χρώματος
2. Ταύτιση χρωμάτων, κλπ.

Διαθεματικότητα:
1. Οικολογικές κατασκευές με ανακυκλώσιμα υλικά, κλπ.

Κατασκευή για το σπίτι:
Τα παιδιά κατασκευάζουν το Πωματοσάκουλο, μαζί με τους γονείς τους.
Επίσης το Πωματοσάκουλο, είναι ένα υλικό για την Φυσική Αγωγή, το οποίο είναι κατασκευασμένο από ανακυκλώσιμα υλικά που συνήθως συλλέγονται στα σχολεία. Μπορούν να κατασκευαστούν με την βοήθεια των μαθητών τόσο για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής όσο και σαν κατασκευή στα πλαίσια των Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων και των Οικολογικών Σχολείων.